Prawidłowe mycie włosów
Mając na myśli prawidłowe mycie włosów przede wszystkim należy uwzględnić w tej czynności pewną zasadę/regułę co do kolejności wykonywanych czynności. Jest to uzasadnione z prostego powodu, a mianowicie prawidłowe mycie włosów wpływa na kolejny etap procesu pielęgnacji, czyli odżywiania włosów. Jest to zatem bardzo ważny moment, który determinuje skuteczność całego procesu pielęgnacji włosów.
Warto podkreślić, iż nie ma jednej zasady co do ilości myć włosów. Mycie włosów powinno być wykonywane wówczas, kiedy zachodzi taka potrzeba. Uznaje się, że średnio przy zachowaniu różnych rodzajów i stanów włosów powinny być myte minimum 2-3 razy w tygodniu. Włosy przetłuszczające się mogą i powinny być myte codziennie. Głowa podczas mycia włosów powinna być odchylona do tyłu.
Przedstawione poniżej informacje dotyczące prawidłowego wykonywania czynności podczas mycia zostały przedstawione w oparciu o informacje przekazane przez trychologa.
Zanim nastąpi realizacja głównego etapu mycia, włosy powinny zostać rozczesane zarówno w celu usunięcia ewentualnych zanieczyszczeń jak również celem uniknięcia ewentualnego ich splatania po umyciu.
Rozpoczęcie mycia włosów powinno zostać poprzedzone zwilżeniem włosów wodą w temperaturze porównywalnej do temperatury ciała. Wyjątkiem są włosy przetłuszczające się wobec których zastosowana woda powinna być letnia dla uniknięcia pobudzenia gruczołów łojowych i nadprodukcji sebum. Po zwilżeniu włosów wodą powinien zostać w kolejnym etapie zastosowany szampon, który najlepiej aby był rozprowadzony płaską dłonią aby uniknąć wtarcia ewentualnych pozostałych jeszcze zanieczyszczeń. Następnie włosy powinny zostać spłukane. Czynność nakładania szamponu zaś powtórzona z ta różnicą, że na tym etapie rozcieńczony szampon powinien zostać wcierany opuszkami palców w skórę głów.
Niedopuszczalne jest szarpanie, drapanie skóry głowy.
Spieniony szampon po wykonaniu czynności masowania zaleca się pozostawić na kilka minut na głowie celem skutecznego działania składników pielęgnujących. Na koniec głowę należy spłukać wodą przez minimum 30 sekund i na sam koniec tej czynności zaleca się zastosować zimna wodę celem zamknięcia łusek włosa. W kolejnym etapie należy wycisnąć z włosów nadmiar wody z wykorzystaniem ręcznika bez zawijania włosów w turban, ponieważ włosy mokre są bardziej wówczas łamliwe.
Podsumowując przedstawiony schemat proces mycia włosów należy wskazać, iż dotyczy on tzw. delikatniejszego mycia od tego z zastosowaniem szamponu nierozcieńczonego. Poza tą metodą praktykowane są również inne, miedzy innymi: mycie włosów samą odżywką, mycie włosów samym szamponem, albo zastosowania kolejno odżywki-mycia-odżywki. Bez wątpienia podejść tych jest wiele, niemniej jednak co ważne nie wszystkie one mają na celu wyeliminowanie ewentualnych problemów i schorzeń towarzyszących skórze głowy. Ponadto wykorzystanie wielu preparatów podczas jednej czynności powinno być odpowiednio skorelowane, aby zapobiec ewentualnym skutkom ubocznym towarzyszącym wykluczaniu się niektórych składników znajdujących się w tych preparatach.
Po zakończeniu czynności mycia włosów należy zastosować odpowiednią odżywkę. Warto dodać, że w zależności od rodzaju, w tym grubości włosów istotne jest odpowiednie dobranie grzebienia do rozczesania włosów, zwłaszcza po ich umyciu. Włosy długie, aby zapobiec ich szarpaniu powinny być rozczesywane grzebieniem o grubych i szeroko rozstawionych ząbkach. W przypadku włosów cienkich sprawdzają się szczotki o dwustopniowych ząbkach pod względem ich długości.
Christine May
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat.
Alexandra Isak
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat.