Hair Heaven

Beauty Skuteczne odżywianie włosów
n

Skuteczne odżywianie włosów

Pojęcie odżywiania włosów znane jest człowiekowi od bardzo dawna.

Pierwszymi odżywkami wykorzystywanymi do poprawy kondycji włosów jak podaje literatura były oleje naturalne, które wmasowywano we włosy. Dość szybko jednak opracowano pierwszą profesjonalną odżywkę, która została zaprezentowana w Paryżu w 1900 roku pod nazwą „brylantyna”. Jej twórcą był Eduardo Pineda z zawodu perfumiarz. Od momentu pojawienia się pierwszej odżywki, produkt ten przeszedł dość szybką rewolucję [Sumirska 2002].
W chwili obecnej odżywki w swoim składzie zawierają silikony, alkohole tłuszczowe, związki kationowe, parafinę, konserwanty itp. Poniższe zestawienie przedstawia związki które nie są zmywalne, w związku z czym przez cały czas oddziałują szkodliwie na włos.

Wybrane składniki odżywek do włosów i ich działanie

Składnik Rola
Silikony Tworzą ochronny film na włosach, wygładzają, bez wartości odżywczych
Parafina Powoduje powstanie powłoki na włosach dzięki czemu zatrzymuje odparowywanie wody. Przy długookresowym stosowaniu wysusza włosy.
Konserwanty Gwarantują czystość biologiczna produktu, przesuszają skórę głowy
SLS, SLE Zapalenie, zaczerwienienie, łuszczenie skóry głowy, agresywne działanie wraz ze wzrostem temperatury
Alkohole Krótkołańcuchowe wysuszają skórę głowy, alkohole długołańcuchowe (tłuszczowe) zmiękczają, wygładzają i natłuszczają włosy
Źródło: [Sumirska 2002]
Jak potwierdzają specjaliści i lekarze dermatolodzy skład tych preparatów przy dłuższym okresie ich stosowania nie jest korzystny dla włosów, ani skóry głowy. Zaczęto propagować ideę stosowania preparatów naturalnych, niemniej jednak rynek preparatów do pielęgnacji włosów niestety w przeważającej części składa się z produktów syntetycznych i wywołujących efekty np. powiększenia objętości włosów, natychmiastowego  wygładzenia etc. Dostępność takich preparatów wpłynęła także na zmianę zwyczajów higienicznych samych zainteresowanych, w tym mycia włosów. Mycie włosów rano i wieczorem to czynność rutynowa, przez co szampony i odżywki stały się towarem wręcz pierwszej potrzeby [Makeyourhairbeautiful, 2014].
Ostatecznie uznać należy, że odżywka jest preparatem, którego zadaniem jest poprawa zewnętrznej struktury i wyglądu włosa poprzez jego nawilżenie i wygładzenie. Należy pamiętać, że włos po wykonanej czynności mycia jest pozbawiony ochronnej warstwy lipidowej, stąd też dość częste pojawienie się miedzy innymi szorstkości włosa. Zastosowanie odżywki ma na celu przywrócenie tej warstwy ochronnej dzięki swoim składnikom tzw. kondycjonerom. Ich struktura chemiczna umożliwia uzyskanie efektu gładkości włosa.
Odżywki powinny być z założenia stosowane po każdym myciu na wilgotne włosy w kierunku od końcówek do nasady z jednoczesnym delikatnym wcieraniem preparatu. W stosunku do długich włosów odżywka powinna być nakładana na 2/3 ich długości, następnie spłukana obficie woda. Pozostawienie resztek odżywki na włosach może powodować ich obciążenie i podrażnienie i powodować swędzenie i łuszczenie skóry głowy [https://www.lbiotica.pl].
Za najlepsze odżywki o największym stopniu odżywczym uznaje się te produkty, które w swoim składzie posiadają na pierwszym miejscu wyciągi roślinne, które nie wywołują skutków ubocznych względem skóry głowy, a wykazują przy tym wysoką wartość odżywczą.
Specjaliści zarówno trycholodzy, jak również dermatolodzy zgodnie uważają, że niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy wpływa na stan kondycyjny samych włosów, w związku z czym jak przekonują warto bliżej zapoznać się z zasadami pielęgnacji skóry głowy.

Comments

  • Christine May

    reply

    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat.

    9 sierpnia, 2019
  • Alexandra Isak

    reply

    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat.

    9 sierpnia, 2019
Post a Comment

Instagram